Ekskurzija – Španjolska i Francuska

Ispred kneževe palače u Monaku

 GKKJ, 8. rujna 2024. 

 Prvi dan našeg putovanja.

Nakon noćne vožnje stigli smo na prekrasnu Azurnu obalu. Vrijeme je bilo kao stvoreno za razgledavanje, toplo i sunčano. Prvo naše dulje zaustavljanje bilo je u Kneževini Monako.

Monako, druga najmanja zemlja na svijetu nakon Vatikana. Poznat po luksuzu, glamuru i poreznoj oazi. Glavni događaj je Velika nagrada Monaka, utrka Formule 1 koja prolazi kroz uske gradske ulice kojima smo i mi prolazili našim autobusom. Knežev dvor, Oceanografski muzej i kasino Monte Carlo dio su znamenitosti koje privlače brojne turiste. Mi smo se zadržali na trgu ispred Kneževog dvora, fotografirali se, promatrali stražu i odmorili prije nastavka putovanja.

Sljedeće odredište bio je gradić u blizini, poznat po turizmu i filmskom festivalu, Cannes. 

Palača filmskog festivala smještena je na poznatoj šetnjici La Croisette. Njen crveni tepih, koji vodi do glavnog ulaza, simbol je glamura. A nama su bili zanimljivi i otisci ruku poznatih glumaca koji se nalaze ispred same palače.

Nakon razgledavanja obale, zašli smo u unutrašnjost. Posjetili smo parfumeriju Fragonard.
Osnovana je 1926. godine u gradiću Grasse. Ovaj gradić smatra se svjetskom prijestolnicom parfema. Parfumerija koju smo posjetili bavi se tradicionalnom izradom parfema. Tijekom vođenja kroz tvornicu naučili smo ponešto o povijesti i metodama izrade parfema.

Kad smo čuli kolike su količine cvijeća potrebne kako bi se dobila ulja za proizvodnju parfema postalo nam je jasnije zašto su parfemi toliko skupi. Za jedan kilogram esencijalnog ulja potrebno je od 3 do 5 tona ružinih latica ili od 7 do 10 tona cvjetova jasmina. 

Opskrbljeni suvenirima iz parfumerije krenuli smo u hotel. Sutradan nas je čekao naporan put prema Španjolskoj.

U Španjolskoj smo bili smješteni u malom mjestu pored Barcelone i otamo smo svaki dan odlazili na izlete. Nekoliko izleta u Barcelonu i jedan poseban u Figueres, rodno mjesto velikog Salvadora Dalija. Priča o njegovu životu jednako je zanimljiva kao i njegova svjetski poznata djela.

,,U šestoj godini želio sam postati kuhar. U sedmoj godini Napoleon.
Moja ambicija je tako rasla iz godine u godinu sve do sada.” Salvador Dali, nadrealist, vrlo ekscentrične i provokativne osobnosti. Pažnju je privlačio neobičnim kostimima i uvrnutim brkovima koje je nazivao “antenama za komunikaciju s izvanzemaljcima”.
Pažnju javnosti privlačio je i odnos Dalija i njegove vječne muze Gale. Zanimljiv je početak njihove veze, opisan u autobiografiji ,,Ja sam genije”. Detaljno je opisao kako se pripremao za susret s Galom, tadašnjom suprugom prijatelja Paula Éluarda. Kosu je namazao kozjim izmetom, a iza uha je zataknuo krizantemu koju je uzeo s nekog groba. Umjesto da pobjegne, kad ga je vidjela ona je rekla: ,,Odsad se više nećemo razdvajati”.
Posjetili smo muzej ovog genijalnog umjetnika i uvjerili se u neobičnost njegovih djela. Sam Dalí osnovao je i dizajnirao ovaj muzej te je u njemu i pokopan.

Izleti u Barcelonu su ipak bili najljepši dio putovanja. Razgled starog dijela, Gotičke četvrti sa Katedralom pa nešto modernija Placa Reial, Palau de la Generalitat do uvijek živahne žile kucavice La Ramble. Obišli smo i sve simbole grada, Gaudijevu Sagradu Familiju, Casu Milu, Casu Batllo te ponešto i za ljubitelje sporta, Camp Nou i Estadio Olimpico.

Ekskurzija će nam ostati kao divan podsjetnik na naša srednjoškolska prijateljstva.

 

4.a, N. Lelas, L. Novaković, D. Križanac, A. Madunić

 

Skip to content